The Twilight Sad

İskoçya’nın son yıllara damga vuran oluşumlarından The Twilight Sad, 1 Kasım Perşembe akşamı Radyo Eksen’in katkılarıyla Babylon’da ilk kez İstanbullu müzikseverler ile buluşuyor.

James Graham, Andy MacFarlane ve Mark Devine tarafından lise yıllarında kurulan The Twilight Sad, yolladıkları kayıtların ardından kendilerini Fat Cat Records’a ispatladı ve 2007 yılında yayınladıkları Fourteen Autumns and Fifteen Winters ile büyük beğeni topladı. Vokal James Graham’ın keskin İskoç aksanı ile dile getirdiği şarkılardaki melankolik ve kırılgan havayı, shoegaze ve post rock arasında gidip gelen gürültülü gitar katmanları arasında şekillendiren The Twilight Sad kendine has bir duruş yakalamayı başardı. 2009 tarihli Forget the Night Ahead ile darbelerini sertleştirerek çıkışını sürdüren grup bu dönemde Mogwai, The Smashing Pumpkins, Snow Patrol, Battles gibi gruplarla beraber turladı. Geçtiğimiz Şubat ayında yayınladıkları albümleri No One Can Ever Know’da krautrock ve post punk öğelerini birleştirerek tarzını zenginleştirmeye devam eden üçlü, sarsıcı sahne performanslarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Endüstriyel davulların yarattığı metalik ve donuk atmosferin arasında hayal kırıklığıyla dolu hikayelerini anlatan The Twilight Sad şimdi İstanbul’u etkisi altına almaya hazırlanıyor.

The Ringo Jets

The Ringo Jets, Deniz Ağan Tarkan Mertoğlu ve Lale Kardeş’in Do-It-Yourself düsturuyla hareket eden bir müzik projesi. İki gitar ve bir davulla kabına sığmayan üçlü The Kinks, The Who, The Stooges, MC5 ve Black Flag gibi gruplardan etkilenirken gürültülü müziklerini garage ve blues arasına oturtuyor. 2011 yılında bandcamp üzerinden Limited Lunchbag adlı bir adet ep yayınlayan The Ringo Jets, Bad Influence adında bir DIY albümü daha çıkarmaya hazırlanıyor.

Etkinlik Programı

22:00 Kapı Açılış
22:15 The Twilight Sad

Konum