Benim Şehrim Benim Sesim ft. Feryal Öney & Selin Sümbültepe

Farklı dillerden ve müzikal janrlardan orijinal şarkıları sahneye taşıyan Benim Şehrim Benim Sesim müzisyenleri, Selin Sümbültepe ve Feryal Öney ile birlikte dinleyicilerini bambaşka şehirlerden şarkılarla keyifli bir yolculuğa çıkarmak için 20 Mayıs Pazartesi günü Babylon’da!

Benim Şehrim, Benim Sesim
“Benim Şehrim, Benim Sesim”, Kreşendo’nun (eski adıyla Beats By Girlz Türkiye) kariyerinin başındaki müzisyen kadınlar için geliştirdiği ve 2021’den bu yana British Council destekleri ile gerçekleşen bir sanatçı gelişim projesi.

Kadınların yaşadıkları şehirleri müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlayan, bambaşka müzikal deneyimlerle müzik ve teknoloji alanlarında değişimi ve kendi müzik prodüksiyonlarını gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlayan bir projenin İstanbul merkezli ilk edisyonu, 2021-2022’de, aynı adlı bir albümle ve belgeselle tüm dijital müzik platformlarında ürünlerini paylaşarak hayata geçti. Aynı zamanda Mart 2022’de Women of the World Festival (Dünya Kadınlar Günü Festivali) İstanbul’un da bir parçası oldu. 2022-2023 döneminde gerçekleşen projenin ikinci edisyonu için 15 katılımcı ile Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir merkezli hayata geçti. 2024 Nisan’da albümü yayınlanacak olan üçüncü edisyon ise yine British Council destekleriyle bu kez Balkan ülkelerinden katılımcılarla ve Türkiye’de Ankara’dan katılımcılarla uluslararası bir proje olma şansını yakaladı.

Selin Sümbültepe 
Selin Sümbültepe 1986 yılında Hatay'da doğdu. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Şimdiye kadar "Cızgan" (2017) ve "Ben Estim Sen Esme" (2021) albümlerini bağımsız olarak yayınladı. 

Şu anda prodüktörü Zeid Hamdan ile hazırladığı EP’sinin ilk meyvelerini vermeye başladı. Hatay'daki kökleriyle şekillenen bu EP’nin ilk şarkısı “Ma Ureedu” şarkısının hikayesi büyük nenesinin yazdığı Arapça sözlerle başladı. Yazdığı Arapça/Türkçe sözleri Ortadoğu tınılarıyla birleştiren, eklektik katmanlar üzerine inşa edilmiş bu sentez albümle Selin, kendi deyimiyle kabuk değiştiriyor. Müzikal yolculuğunda hikâye anlatıcılığı her zaman başrol oynamış bir müzisyen olarak, türler arasında gezinen bir multi-enstrümantalist, şarkıcı, söz yazarı ve besteci olarak kariyerini inşaa etmeye devam ediyor.

Feryal Öney
1970 yılında Akşehir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise yılları Konya Ereğlisi’nde geçti. İlkokul yıllarından itibaren okul gösterilerinde sahneye çıkan Feryal Öney, lise yıllarında okuldaki amatör müzik faaliyetlerinin yanı sıra, Ereğli’deki farklı meslek gruplarından insanların kurduğu Ereğli Sanatseverler ve Musikî Cemiyeti’ne devam etti; halk konserlerine katıldı. 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanan sanatçı, üniversitede Folklor Kulübü (BÜFK) bünyesinde yürütülen müzik çalışmalarına katıldı. 1993 yılında ilk konserini veren Kardeş Türküler projesinin kurucuları arasında yer aldı. 

1996 yılında Azeri müzisyenlerle birlikte hazırladığı ve solistliğini yaptığı “Hardasan-Azeri Şarkıları” ilk albümüdür. Sonraki yıllarda “Kardeş Türküler”, “Kardeş Türküler-Doğu”, “Vizontele Film Müziği”, “Kardeş Türküler-Hemâvâz”, “Vizontele Tuuba Film Müziği”, “Kardeş Türküler-Bahar”, “Kardeş Türküler&Arto Tunçboyacıyan-Çocuk H’aklı”, “Kardeş Türküler-Yol”, ikinci kez Neşet Ertaş’la düet yapma şansı bulduğu “Bulutlar Geçer”, İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu’yla birlikte oluşturdukları ortak konser projesini, “Tebriz’den Toros’a” gibi hem solo hem Kardeş Türküler ile bir çok albüm çalışmalarında yer aldı.


Feryal Öney, son olarak, 2018 yılında Hakan Gürbüz ile birlikte "İstanbul Kâinat Radyosu" adlı bir konser projesi hazırladı. Bu projenin ilk albümü "Ay Açılsa", 2019 yılında yayınlandı. İçinde yer aldığı albüm ve konser projelerinin yanı sıra, piyanist-besteci Tuluğ Tırpan’ın müziklerini, Beyti Engin’in rejisini yaptığı iki İş-Sanat projesinde solist olarak yer aldı: Mavi Sürgün-Halikarnas Balıkçısı (2019) ve Muzaların Türküsü (2019).

Orkestra:
Beril Sarıaltun
Burcu Yankın
Ezgi Karadayı
Gülesin Canatan
Seda Kireççi
Sönmez Ceren Deniz
Yağmur Alev

Solistler:
Ayça Akkın
Bahar Çalışkan
Ecem Şimşek
Göksu Unur
Nergis Fırtına
Seda Savaş

Biletler Biletix, Mobilet ve Passo'da! 

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
21:30 Benim Şehrim Benim Sesim ft. Feryal Öney & Selin Sümbültepe

Konum