Club Bangkok

Merhabalar...

Babylon’daki son Club Bangkok gecesinden sonra kendimize bir çeki düzen vermeye karar verdik. Haftalardır aile terapisine gidiyoruz, alkolü azalttık ve her gün düzensiz spor yapmaya başladık, fakat planlayamadığımız bir şekilde hayat yine zalim ağlarını zalimce ördü, hayvan gibi zalimce hem de. 

Profesyonellikten katiyen ödün vermeyerek gerçekleştirdiğimiz yıl sonu toplantımızdan çıkan kararın hepimizin hayatını dramatik bir şekilde değiştireceğini nerden bilebilirdik ki? Çıkan karar şu idi: 22 Aralık’ta kaç paraysa verip Babylon’u ve de Babylon Lounge’u kapayak.

Paramız zaten yok denecek kadar az olduğundan kemerleri sıkma politikasına gittik, bir nevi Yunan Adaları olduk. Nasıl mı olduk?

Sabahları yarım simit, öğlenleri yarım tavuk döner ve akşamları yarım ekmek patso ile geçiştirdiğimiz besin değeri yerlerde, kalori bombardımanı beslenme maratonunu koştuk. (Sonuç: üç kişi günlük yemek giderlerimizi 21 TL civarlarına çekmeyi başardık.)

Onur Beylikdüzü’nde girdiği kooperatiften çıktı, Hakan kalburüstü semtlerimizden Kurtuluş’a elveda dedi, Doğu evini pahalı eşyalarıyla devretti. Şu anda Horhor’da, Hatay Has Kral Sofrası’nın üst katındaki tek göz bir evde ikamet etmeye başladık, yazlık plastik sandalyeleri birleştirip uyuyoruz. (Sonuç: Aylık 380 TL kira veriyoruz. Ha bir de altı tane plastik sandalye aldık onlar da 36 TL tuttu)

İnsanın karnı doysun, başını sokabileceği bir evi olsun yeter dedik ve daha fazla para harcamadık. Aylık üç kişinin giderini 1100 TL’de sabitledik (36 TL de sandalyeler var ama o parayı önceki bütçelerden arttırarak bir kenara koymuştuk zaten) ve çılgın projemizi gerçekleştirdik. Buna önayak olan Pozitif Müzik ve Kasetçilik’e burdan teşekkürlerimizi sunarız.

Arena dönemi Uğur Dündar gibi “çekil, çekil, aç, aç” diyerek girip incelediğimiz Babylon ve Babylon Lounge hakkındaki düşüncemiz ise: “ikiz gibi bunlar, anası babası bir gibi bunlar, ikiz bunlar” gibi sığ ve yüzeyseldi. İkiz olayını çok sevdik, bu yüzden ikizler üstünden paralel kurguyla 22 Aralık’taki geceyi anlatabiliriz diye düşündük, aha aşağıda dev analizimiz bulunmakta:

Şota Arveladze: Babylon / Arçil Arveladze: Babylon Lounge

Arveladze kardeşleri kim unutabilir ki? Arçil’in ortalarıyla kafa-gol yapan Şota, Şota’nın kulüp başkanını darlamalarıyla kontratı yenilenen Arçil ve daha nice tarihi bilgi... Herkes “Şota Dursun, Arçil Gitsin” sloganları atarken unuttukları bir şey vardı; Arçilsiz Şota, Şotasız Arçil olmaz, olamaz. Aksini iddia edenlerle sabaha kadar tartışabilirim, orası ayrı.

Mary-Kate Olsen: Babylon / Ashley Olsen: Babylon Lounge

Ben bunların çocukluğunu biliyorum, çocukken de çok efendilerdi. Öyle televizyonlara filan çıkmalarına rağmen büyüklerine saygıda kusur etmezlerdi. Mesela yazlık yerde bakkala ekmek almaya yollardın, para üstünü eksiksiz avucuna yumruk yaparak geri getirirdi bunlar. Büyüdükçe efendiliklerinden bir şey kaybetmedikleri gibi, hep üstüne koyarak devam ettiler. Oturmasını, kalkmasını da iyi bilirler.

Lyndsey Love: Babylon / Lacey Love: Babylon Lounge

The Love Twins olarak da tanınan; aşkın, masumiyetin, kaderin, cefakarlığın kitabını yazan aktrisleri uzun zamandır takip ediyorum. Gerek ağırbaşlılıkları, gerek zor rollerin altından kalkmaları ile kitleleri peşinden sürüklemeye yıllardır devam ediyorlar. Korsanda çıkan filmlerini almamanızı öneriyorum, sonuçta: araba çalmazsınız, el çantası çalmazsınız, televizyon çalmazsınız, film çalmazsınız. Korsana hayır, emeğe saygı. 

Ryan Jarman: Babylon / Gary Jarman: Babylon Lounge

The Cribs grubunu 1999 yılında bir dolmuş yolculuğu yaparken çok sevdiğim Orhan Abi’nin yanıma oturup, kulağıma kulaklığını takarak “bak, bu grup çok iyi, sen çok seversin, gitarlı filan” demesiyle keşfetmiştim. Çizgilerini hiç bozmadılar, beni şaşırtmadılar, kütür kütür, bomba gibi albümleriyle “bomba ikizler” mertebesine ulaştılar benim için. Halk arasında “tas” diye de bilinen modeldeki saçlarını da, Aksaray’daki “Jest Berber”de kestiriyorlarmış, bir ortak noktamız daha çıktı, çok sevindim.

Bu yazıyı nasıl toparlayacağımı bilemiyorum, o yüzden sizi gecenin detaylarıyla başbaşa bırakıyorum.

Babylon:

22.00-23.30 DJ Sarıyılan AKA Kaan Sezyum: Jilet-indie’den arabesk-folk’a uzanan muhteşem seçkisiyle radyoların Beyaz’dan sonra aranılan sesi Kaan Sezyum sahnede olacak.

23.30-01.30 Arnold Scheepmaker: Paradiso, Melkweg ve daha nice gavur diskoteklerde aklınıza gelebilen her yıldızın altında üstünde çalan, Kill All Hipsters gecesinin müdürü, Vice yazarı, Hollanda memleketinde Rijkaard’dan sonra çıkan en yetenekli deejay. Çok pahalı bu adam, iyi para verdik getirdik, dışarda sigara filan içmeyin, insan gibi dinleyin.

01.30-04.00 Club Bangkok: Deejay’lik hayatına Yozgat’ta Makara Kulüp’te başlayan Onur Yazıcı, İzmir’de ünlü deejay Style-İzm’in yetiştirdiği Doğu Orcan ve play tuşuna oralardan iyi vuran Hakan Odabaşı hiçbir yerde duyduğunuz şarkılarla aklınızı almayacak. 

Babylon Lounge:

İşte gecenin gizli kahramanı, en az like’lanan fotoğrafları like’layan sinsi playboy’u ve daha bir sürü şey. 21 Aralık’ta açılacak olan www.bangkokrecordings.com ile albüm analizleri, yeni çıkan video’lar, TOP 5, ajanda ve bilimum içerikle Türk müzik gazeteciliğine “where Pitchfork meets Zaytung in the dark alleys of hurriyet.com” zihniyeti getirecek müzik portalı ve de plak şirketinin sünnet gecesi:

22.00-00.00 Ortaya Karışık.

00.00-01.30 The Red Hood: Bangkok Recordings’in 001’inci rıliğzi Marmalade’e imza atarak double-0 statüsüne yükselen uzaktan-yakışıklı Doğu Orcan elektrikli bir set çalarak Marmalade EP’nin kurdelesini kesecek, balonunu patlatacak, hem de kontrol kalemiyle yapacak bunu.

01.30-04.00 Kenan Ibar: Marmalade EP’nin prodüktörlerinden ve remix’cilerinden olan Kenan Ibar’ı ilkokul müsameresinde velileri ağlatan 19 Mayıs performansından hatırlıyor olabilirsiniz. Techno, house ve protest müzik çalacak diyorlar.

22 Aralık Cumartesi

Babylon ve Babylon Lounge

PS: İlk gelen 300 kişiye Marmalade EP’nin cillop gibi CD’si ve sticker’lar ve araba kokuları ve iPhone 5’ten oluşan Bangkok Recordings paketi bedavaya dağıtılıyor olacak, hem de para vermeden, bedava yani.

PS2: 95 Parçasıyla matkap var, onu da 99 TL’ye satıyoruz, ilgilenenler Hemi Behmoaras’a ulaşabilirler. (324 Parça dübel seti de içinde hediyemiz, uçlu filan, tak çalıştır yani)

Sevgiler,

Club Bangkok

Etkinlik Programı

22:00 Kapı Açılış
22:00 Club Bangkok

Konum