Mevzu Sunar: Bell Witch, The Keening, Helak

7 Mayıs - Salı günü Mevzu Records’ın sunduğu, alt frekansların her bir yana dağılacağı gecede ritüelistik kompozisyonlarıyla janr içerisinde kendi yollarını açan doom metal ikilisi Bell Witch, Rebecca Vernon’un benzersiz doom folk projesi The Keening ve post ile sludge metal öğelerini deneysel bir yaklaşımla birleştiren yerli sahnenin özgün gruplarından Helak ile buluşuyoruz!

Bell Witch
Doom metal ikilisi Bell Witch 2010 yılında Seattle’da kuruldu. İki sene sonra, metal müzik sahnesinde önemli bir yere sahip olan Profound Lore Records etiketiyle ilk albümleri “Longing”i yayınladılar. Janrın ayırt edici özelliklerini, ritüelistik deneysel kompoziyonlar içerisinde drone sesler, Gregoryenvari vokaller, çığlıklar ve hatta zaman zaman tuşlu enstrümanlar ile birleştiren Bell Witch, hem parçalarında yaratığı atmosfer hem de doom metal’e getirdiği solukla kendi yolunu açtı. Zaman içerisinde, kullandıkları elementler ile yaklaşımlarını daha da keskinleştiren ikili müziklerinin iskeletini bas gitar ve davul ikilisi üzerine kurmaya devam etti. 2015 yılında yayınlanan “Four Phantoms” ve 2017’de yayınlanan “Mirror Reaper” Metal Hammer, Pitchfork, Decibel, Loudwire ve Rolling Stone gibi önemli mecralarda “Yılın En İyi Metal Albümü” listelerinde yer aldı. 2020’de bütün albümlerine konuk vokal olarak yer alan Erik Moggridge’ın Aerial Ruin isimli projesiyle ortak albümlerini yayınlayan ekip, 2023 yılında “Future’s Shadow” üçlemesinin ilk bölümü olaran “Future's Shadow Part 1: The Clandestine Gate”i yayımladı. “Mirror Reaper” da olduğu gibi yine 83 dakikalık tek bir şarkıdan oluşan albüm grubun kompoziyonlarına eklediği yeni unsurlarla dikkat çekti.

The Keening
Utahlı doom grubu SubRosa ile yaptığı çalışmalarla bilinen Rebecca Vernon’un solo projesi The Keening 2018 yılında hayata geçirildi. Vernon, SubRosa’da da kullandığı, zamanla imzası haline gelen, yaylı çalgıları, flüt, piyano, org orkestrayonuyla birleştirerek The Keening’e taşıdı. Projenin ilk albümü “Little Bird” 2023 yılında Relapse Records etiketiyle yayınlandı. Albümün temasına uygun şekilde Güney Batı kırsalında yazılan albüm, Witch Mountain davulcusu Nathan Carson’ın yardımcı prodüktörlüğünde, Portlandlı pek çok önemli müzisyenin de yer aldığı bir kadro ile daha önce Swans, Melvins, Sleep, High on Fire, Neurosis gibi önemli isimlerinde ses mühendisliği yapmış olan Billy Anderson tarafından kaydedildi. Karanlık hikayelerini Amerikan folk temelli müziğiyle anlatan The Keening, modern Amerikan gotiğini, doom müzik ile harmanlayarak ortaya çıkardığı sinematik atmosferi ile dinleyicilerini karanlık ama büyülü hikayelere davet ediyor.

Helak
2018 yılının sonuna doğru gitar-davul ikilisi olarak Şakir Kış ve Onur Başkurt tarafından hayata geçirilen Helak, 2019 yılının başında ilk albümleri “Inferno”yu bağımsız olarak yayınladı. Vokallerde Onur Meriç’in eklenmesi ile 2020 yılında ikinci albümleri “Heritor”u dinleyiciyle buluşturan grup, 2021 yılında bas gitarda Cenk Turanlı ile kaydettikleri üçüncü albümleri “Gnosis”te şu anki kadrosuna kavuştu. Son olarak kendi isimlerini taşıyan EP’lerini Şubat 2023’te yayınlayan Helak, post ve sludge metal öğelerini kendinlerine özgü deneysel bir bakış açısıyla harmanlıyor.

Biletler Biletix, Mobilet ve Passo'da!

Etkinlik Programı

19:30 Kapı Açılış
20:30 Mevzu Sunar: Bell Witch, The Keening, Helak

Konum